צוואות וירושות

מאחר שאין אדם יודע יום פקודתו, חשוב כי כל אחד ואחת מאתנו ידאג ליום זה ובעיקר ליום שאחריו.

כדאי לדעת, חוק הירושה התשכ”ה-1965 קובע כי במותו של אדם, עיזבונו עובר ליורשיו וזאת באחת משתי דרכים:

  • יורשים על פי דין: חלוקת העיזבון בין היורשים מכוח הוראות חוק הירושה.
  • זוכים על פי צוואה: חלוקת העיזבון בין הזוכים אשר מפורטים בצוואה.

צוואה

המחוקק העניק לאדם את האפשרות לממש רצונותיו בכל הנוגע לאופן חלוקת עזבונו לאחר מותו וזאת באמצעות מסמך משפטי הנקרא צוואה.

הצוואה מאפשרת למצווה ובעודו בחיים לסלק כל דאגה מליבו בדבר אופן חלוקת העיזבון לאחר מותו. כמו כן, באמצעותה ניתן להפיג מתחים רבים בתא המשפחתי ולמנוע סכסוכים מורכבים ומיותרים בין קרובי המצווה לאחר יום לכתו.

סוגי צוואות

צוואה ניתן לעשות באחת מארבע חלופות:

  1. צוואה בכתב יד: צוואה הנכתבת כל כולה, מתחילתה ועד סופה, בכתב ידו של המצווה. זהו תנאי בל יעבור לתקפות הצוואה.
  2. צוואה בפני עדים: צוואה הנעשית בפני עדים. אין חובה כי המצווה יכתוב אותה בכתב ידו וניתן להדפיסה. כיום, זו הצוואה הנפוצה ביותר. תנאי לתקפותה הוא כי הצוואה תיחתם בפני שני עדים אשר הצהירו כי היא נעשתה ונחתמה בפניהם וכי לא נחתמה תחת נסיבות אסורות. בהקשר עם עדי הצוואה הרי הכלל הוא אסור להם לקבל זכויות מכוח הצוואה עצמה.
  3. צוואה בפני רשות: צוואה המוגשת לגורם רשמי או נעשית על ידו. דוגמא לגורם רשמי היא שופט או בית דין דתי.
  4. צוואת שכיב מרע וחולה הנוטה למות: כאשר אדם סמוך ליום מותו, ניתן לעשות צוואה בעל פה. תנאי הוא לתקפות צוואה זו כי המצווה ילך לעולמו עד 30 ימים מיום עשייתה, לאחר מכן היא בטלה מעיקרה.

מה כוללת צוואה

במסמך מחייב זה ניתן לכלול את כל רצונותיו של המצווה בעיזבונו. לדוגמא: למי ילכו הזכויות בנכסי מקרקעין, נכסי פנסיה, פוליסות ביטוח או הזכויות ברכב. כלל חשוב הוא כי צוואה תכלול את חלוקת העיזבון באופן ברור, אחרת היא חסרת תוקף. כמו כן, אין אפשרות להקנות לאדם אחר את היכולת לבחור זוכים מכוח הצוואה על פי ראות עיניו.

מתי צוואה תהיה חסרת תוקף

מלבד התנאים לעיל, הרי שבכל מקום בו הוכח בפני בית המשפט המוסמך כי הצוואה נעשתה תחת אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית – דינה להיות מבוטלת.

בנוסף, צוואה אשר תוכנה בלתי חוקי או בלתי מוסרי מבוטלת גם כן. שהרי, כשם שהמצווה אינו יכול להקנות לאחר זכות לבצע עבירה או דבר בלתי מוסרי בעודו בחיים, הרי שגם במותו אין ביכולתו לצוות זאת.

ירושה

היה ולא נעשתה צוואה או כי זו נעשתה אך התברר כי היא חסרת תוקף, הרי שבמקרה זה חלוקת העיזבון תיעשה בין יורשיו של המנוח בהתאם להוראות חוק הירושה.

מי הם היורשים

שלא כמו בצוואה, אשר מאפשר למצווה לקבוע מי יזכה בעיזבונו, הרי שבכל הנוגע לירושה על פי דין, החוק מורה כי העיזבון יתחלק בין קרובי משפחתו של המוריש.

סעיף 10 בחוק הירושה קובע כי היורשים הם בן הזוג של המוריש במותו, ילדי המוריש וצאצאיהם,  הוריו ואחיו וכן הורי הוריו של המוריש (סבא וסבתא).

בהקשר זה יצויין כי סעיף 12 לחוק קובע את סדר הקדימות בין היורשים: “ילדי המוריש קודמים להוריו, הוריו קודמים להורי הוריו”. לדוגמא, אם המנוח הותיר אחריו בת זוג, שני ילדים הורים ואחים, הרי שבת הזוג ושני הילדים בלבד זכאים לחלק מעיזבון המוריש.

אופן חלוקת העיזבון 

חוק הירושה קובע כי בן הזוג נוטל את המיטלטלין ולרבות כלי רכב השייכים באופן עקרוני למשק הבית המשותף. באשר ליתרת העיזבון, הרי שבן הזוג זכאי למחצית ממנו. יתרת העיזבון מתחלקת בין יתר היורשים בהתאם למנגנונים הקבועים בחוק הירושה.

כלל נוסף אשר חשוב לדעת הוא כי בעת צו לקיום ירושה, ניתן להסתלק מן העיזבון. כלומר, יורש על פי דין יכול לומר כי אין לו כל עניין בעיזבון והוא מוותר על חלקו לטובת יתר היורשים. מקרים מעין אלו מתרחשים לרוב כאשר נפטר אחד ההורים והילדים המשותפים מסתלקים מזכויותיהם בעיזבון ההורה שנפטר לטובת ההורה שעודנו בחיים, למשל הסתלקות מזכויות בדירה.

סיכום:

על מנת להבטיח כי רצונכם יוגשם במסגרת הצוואה, חשוב לעשותה באמצעות משרד עורכי דין המתמחה בתחום זה ובקיא בכל הכללים והדינים החלים. כמו כן, רק משרד מנוסה יידע לעשות צוואה אשר תמנע סכסוכים בין שאריכם אשר יוותרו בחיים לאחר יום פקודתכם. משכך, הנכם מוזמנים ליצור עימנו קשר, אנו במשרד מלי טייב ושות’, נבחן יחדיו את המצב המשפטי והעובדתי הרלבנטי למצבכם ונוכל לעשות לכם צוואה ראויה, תקפה ובעיקר המשקפת את רצונותיכם.

כמו כן, ככל שלא נערכה צוואה והנכם בגדר יורשים או מתלבטים באשר לזכויותיכם בעיזבון, הנכם מוזמנים גם כן לפנות אלינו ואנו נדאג להעמיד לכם את מלוא זכויותיכם בעיזבון.