ביטול הגבלת רישיון נהיגה

ביטול הגבלות רישיון נהיגה עקב חובות

הגבלה על רישיון הנהיגה מוטלת על חייב במסגרת הוצאה לפועל כתוצאה מאי תשלום חוב.

ההגבלה יכולה להתווסף להגבלות נוספות כגון עיכוב יציאה מן הארץ, עיקול חשבון בנק ומשכורת. ההגבלה בהוצאה לפועל למעשה מובילה לנהיגה ללא כיסוי ביטוחי.

אם אדם שרישיונו הוגבל יהיה מעורב בתאונת דרכים , חברת הביטוח תוכל להתנער מתשלום פיצויים משום שנהג ללא ביטוח.

לכן, חייב שהוטלה הגבלה על רישיון הנהיגה שלו ע”י ההוצאה לפועל, מוטב שיקדים ויפנה למשרדנו המתמחה בתחום לצורך הסרת ההגבלה מבעוד מועד לפני שיסתבך עם רשויות החוק, המשטרה, חברת הביטוח ומשרד הרישוי

הקשר בין הליכי הוצאה לפועל לביטול רישיון נהיגה

לא מעט נהגים כלל לא מודעים לקשר בין הליכי ההוצאה לפועל לבין ההגבלה החלה על רישיונם. חלקם מגלים שנהגו שנים ללא רישיון בתוקף.

לפני מספר שנים חלה בנה של ר’ במחלה כרונית. הטיפול במחלה חייב את ר’ לרכוש תרופות יקרות שלא כלולות בסל הבריאות ולשלוח את בנה לטיפולים יקרים.
המצב הקשה הביא לכך שבמהרה אזל כספה של ר’ והיא נאלצה לקחת הלוואות לצורך מימון התרופות והטיפולים. בחלוף השנים החלה ר’ להתקשות בהחזר ההלוואות, והחובות שלה הלכו ותפחו. נושים החלו להגיע מכל עבר והיא נכנסה למערבולת כלכלית שלא הצליחה לראות כיצד אפשר לצאת ממנה ולהתחיל מחדש.

עקב החובות הכבדים, בזה אחר זה החלו להיפתח נגדה תיקי הוצאה לפועל, על חשבון הבנק שלה הוטלו עיקולים והגבלות, וכאשר נדרשה לחדש את רישיון הנהיגה – לא יכלה לעשות כן. בגיל 57 מצאה את עצמה ר’ מטופלת בילד חולה, מתקשה להתנייד איתו ממקום למקום ועם דרישה לעבור טסט ותאוריה מחדש.

המקרה של ר’ הוא אחד מאלפי מקרים שבהם מגלים החייבים כי בגלל הצטברות חובות בהוצאה לפועל – רישיון הנהיגה שלהם בוטל.
על פי נתוני ההוצאה לפועל רק כ-17% מהנהגים שרישיונם בוטל שילמו לבסוף את החובות למדינה. עוד עולה כי הוכח שביטול רישיון הנהיגה לא אפקטיבי אלא גורם לעוול רב לאזרחים.

כדאי לדעת – המשמעות של אי חידוש רישיון הנהיגה

במידה ואי חידוש רישיון נהיגה נמשך יותר מ-24 חודשים יש צורך בעשיית מבחן תאוריה מחדש – בהתאם להוראות משרד הרישוי.
כאשר רישיון הנהיגה מוגבל בהוצאה לפועל ולא מחודש יותר מ-36 חודשים, כבר יש צורך לעבור מבחן תאוריה מחדש וגם טסט.

מרבית הנהגים כלל לא מודעים לקשר בין הליכי ההוצאה לפועל לבין ההגבלה החלה על רישיונם. רק בבואם לחדש את הרישיון במשרד הרישוי הם מגלים כי בפועל כבר שנים הם נוהגים ללא רישיון ולכן חייבים לבצע טסט ותאוריה מחדש.

אנו נתקלים באותה הבעיה גם כאשר חייבים מקבלים מכתב מבעל חוב כלשהו, מכיוון ולא ברור מהמכתב האם קיימים עיקולים או הגבלות נגד החייב ואם כבר ננקטו נגדו הליכים.

כדאי לדעת כי במידה שהחובות אינם נפרעים הם עוברים למערכת האכיפה והגבייה בלשכות ההוצאה לפועל ושם הם כבר צוברים ריביות גבוהות שמובילות את החייב לסחרור כלכלי – עיקולים והגבלות שלא יאפשרו לו להמשיך ולנהל את חייו באופן תקין.

אחד הדברים הראשונים שיעשה עורך דין שפנה אליו אדם אשר מתוודע לגובה חובותיו הוא להוציא פלט עיקולים והגבלות מרשות האכיפה והגביה על מנת לגלות האם קיים עיקול על רישיון הרכב.
מאחר שלא כל אחד פונה ליעוץ משפטי עקב חוב בהוצאה לפועל, מומלץ בכל מקרה לפנות פיזית עם תעודת זהות לאחת מלשכות ההוצאה לפועל הפזורות בארץ ולהוציא פלט עיקולים והגבלות על מנת לברר אם בעל החוב כבר הספיק להטיל עיקול או הגבלה כלשהי עליו – מה הוטל וממי הוטל, כמה החוב בפתיחה ומה החוב העדכני ואפילו מי בא כוחו של בעל החוב.

במקרים מסוימים ביטול ההגבלה יהיה בכפוף להפקדה של סכום כלשהו על חשבון החוב. במקרים אחרים, אם רישיון הנהיגה משמש כמקור פרנסה עיקרי וממשי של החייב, רשם ההוצאה לפועל יכול לבטל את ההגבלה גם ללא הפקדת תשלום.
כדי לעשות זאת יש להגיש תצהיר מנומק, חתום על ידי עורך דין, בלוויית מסמכים התומכים בנימוקיו.

הפיתרון – קבלת צו הפטר

בשנת 2013 הנהיג כונס הנכסים הרשמי – פרופ’ דוד האן, רפורמה שהסדירה את מערכת הזכויות והחובות של החייב והגבילה את ההליך ל-54 חודשים בלבד.
ההליך מיועד לאנשים פרטיים או בעלי עוסק מורשה שרוצים הגנה מלאה מפני הנושים, ביטול העיקולים וההגבלות ובסופו של יום קבלת צו ההפטר מהחובות, שפירושו: מחיקת החובות העיקולים וההגבלות של החייב.

הדרכים היחידות להסרת ההגבלות והעיקולים – הסדר חוב או לפנות להליכים של קבלת הפטר או פשיטת רגל.

כדי לקבל הפטר או פשיטת רגל שמוגשים על ידי עורך דין לבית המשפט, מיד עם קבלת צו הכינוס מבוטלים העיקולים וההגבלות, לרבות המגבלה על רישיון הנהיגה.

כל זאת כאמור בטרם עברו שנתיים ממועד ההגבלה.
כדאי לדעת כי לרוב אחרי שנתיים משרד הרישוי לא מאפשר חידוש רישיון נהיגה אחרי שנתיים, אולם במקרים חריגים גם אם עברו שנתיים אפשר להגיש ערעור.

ככל שהתיק ישן יותר יהיה אל יותר להגיע להסדר. להסדרת החוב אפשר לנסות להגיע להסדר עם בא כוח הזוכה (הגוף לו אתה חייב). לא צריך להיבהל מגובה החוב שכן גם בהסדר שכזה אפשר להוריד ריביות ולצמצם את החוב.
יש מקרים שבהם ביטול ההגבלה יהיה כפוף להפקדה של סכום כלשהו על חשבון החוב. אם רישיון הנהיגה משמש כמקור פרנסה עיקרי וממשי, רשם ההוצאה לפועל יכול לבטל את ההגבלה גם ללא הפקדת תשלום. על הבקשה להיות מנומקת נתמכת במסמכים מתאימים ותצהיר חתום על ידי עורך דין.

משרדנו מומחה במחיקת חובות והסדר חובות בהליך החדש והמהיר תוך 24 שעות, גם אתם יכולים להתחיל מחדש ולקבל טיפול מקצועי ולא מתפשר.